Kristen Stewart Balkan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kristen Stewart Balkan


You are not connected. Please login or register

13. NOVOROĐENI

Go down  Message [Page 1 of 1]

113. NOVOROĐENI Empty 13. NOVOROĐENI Sat Nov 27, 2010 6:50 am

Alisper 4ever

Alisper 4ever
Moderator
Moderator

13. NOVOROĐENI

Preuzeto sa http://www.robertpattinsonsrb.com

Na dopuštenje glavne adminke .BUT HOME IS NOWHERE.

“Isto što se dogodilo tvojoj ruci”, odgovorio mi je Jasper tiho. “I tako tisuću puta.” Nasmijao se, pomalo
sažalno, i dotaknuo nadlakticu. “Naš otrov je jedino što nam ostavlja ožiljak.”
“Zašto?” Zgranuto sam blenula u njegovu istančano izbrazdanu kožu, iako sam znala da ne bih smjela.
“Nisam imao posve isti... odgoj kao i moja usvojena braća i sestre. Moji počeci bili su nešto sasvim drugo.”
Glas mu je pri kraju postao tvrd.
Zgroženo sam zinula i pogledala ga.
“Prije nego što ti ispričam svoju priču”, rekao je Jasper, “mora ti biti jasno da u našem svijetu postoje mjesta, Bella, gdje se životni vijek onih koji ne stare mjeri sedmicama, a ne stoljećima.”
Ostali su to već prije bili čuli. Carlisle i Emmett opet su se posvetili gledanju televizije. Alice je šutke otišla sjesti ispred Esme. Ali Edward je bio jednako uživljen kao i ja; osjećala sam njegov pogled na licu dok je iščitavao svaki treptaj mojih emocija.
“Kako bi doista shvatila razlog, moraš sagledati svijet iz drugačije perspektive. Moraš zamisliti kako on izgleda moćnima, pohlepnima... navijek žednima. Shvaćaš, na ovome svijetu ima mjesta koja su za nas poželjnija od drugih. Mjesta gdje možemo biti nesputaniji, a svejedno izbjeći da nas se otkrije.
Zamisli, primjerice, kartu zapadne polutke. Zamisli svaki ljudski život na njoj kao crvenu tačkicu. Što je negdje crvenije, to se lakše mi – pa, oni koji tako žive – možemo nesmetano hraniti.”
Zadrhtala sam na prizor u svojoj glavi, na riječ hraniti.
Ali Jaspera nije bilo briga hoće li me prestrašiti, nije me pretjerano štitio, kao Edward neprestano. Nastavio je bez zaustavljanja.
“Ne kažem da koveni na Jugu baš mare za to hoće li ih ljudi primijetiti ili ne. Volturi su ti koji ih drže pod paskom. Južni se koveni jedino njih boje. Kad ne bi bilo Voltura, nas ostale brzo bi se otkrilo.”
Namrštila sam se kad sam čula kako je izgovorio to ime – s poštovanjem, gotovo sa zahvalnošću. Bilo mi je teško prihvatiti pojam Voltura kao pozitivaca u bilo kojem pogledu.
“Sjever je, razmjerno gledano, vrlo civiliziran. Tu smo uglavnom nomadi kojima dan godi koliko i noć, i
puštamo da ljudi ništa ne sumnjajući stupaju u doticaj s nama – anonimnost je svima nama bitna.
Na Jugu je svijet drugačiji. Tamo besmrtnici izlaze samo noću. Dane provode u smišljanju svog idućeg poteza, ili predviđanju neprijateljevog. Jer na Jugu se ratu je, neprestano ratuje već stoljećima, bez i trenutka primirja.
Tamošnji koveni jedva da primjećuju postojanje ljudi, osim kao što vojnici primijete krdo krava kraj puta – kao lako dostupnu hranu. Trude se da ih krdo ne opazi isključivo zbog Voltura.”
“Ali zbog čega ratuju?”, upitala sam ga.
Jasper se osmjehnuo. “Sjećaš se karte sa crvenim tačkicama?”
Pričekao je, pa sam kimnula glavom.
“Bore se za kontrolu nad najgušćim crvenilom. Shvaćaš, nekome je svojedobno palo na pamet da bi
se, kad bi bio jedini vampir u, recimo, Ciudad de Méxicu, pa, onda bi se mogao svake noći hraniti jedanput, dvaput, triput, a niko to nikada ne bi primijetio. I taj je tako stao kovati planove da se riješi konkurencije. Drugima je isto to palo na pamet. Jedni su smislili djelotvorniju taktiku od drugih.
Ali najdjelotvorniju taktiku izumio je prilično mlad vampir po imenu Benito. Prvi put se za njega čulo kad je stigao odnekud sjeverno od Dallasa i izmasakrirao dva mala kovena koja su dijelila teritorij u blizini Houstona. Dvije noći iza toga suprotstavio se mnogo snažnijem klanu saveznika koji su prisvojili Monterrey na sjeveru Meksika. I tu je odnio pobjedu.”
“Kako je odnio pobjedu?”, upitala sam radoznalo, ali oprezno.
“Benito je stvorio vojsku novorođenih vampira. Bio je prvi koji se toga sjetio, i u početku je bio nezaustavljiv. Vrlo mladi vampiri su neobuzdani i divlji, gotovo ih je nemoguće kontrolirati. Jednom se novorođenom još i može nekako dokazati nešto, naučiti ga suzdržavanju, ali njih deset, petnaest na okupu prava su noćna mora. Okomit će se jedni na druge jednako lako kao i na neprijatelja protiv kojeg ih se pošalje. Benito je morao stalno stvarati nove jer su se borili međusobno, te zato
što su koveni koje je desetkovao uništili preko polovice njegove borbene sile prije nego što su izgubili.
Shvaćaš, premda su novorođeni opasni, ipak ih je moguće poraziti ako se zna što se radi. Nevjerojatno su tjelesno snažni tijekom, otprilike, prvih godinu dana, pa će s lakoćom smožditi starijeg vampira ako im se dopusti okršaj čistom snagom. Ali oni su robovi svojih nagona, pa stoga i predvidljivi. Obično nemaju vještine u borbi, samo sirovu snagu i žestinu. I, u dotičnom slučaju, nadmoćnu brojnost.
Vampiri u južnom Meksiku shvatili su što im se sprema, pa su učinili jedino što su im je palo na pamet kako bi parirali Benitu. Stvorili su vlastite vojske...
Otvorila su se vrata pakla – i to mislim doslovnije nego što možeš zamisliti. I mi besmrtnici imamo svoje povijesti, a taj se rat nikad neće zaboraviti. Jasno, nisu to bili laki dani ni za ljude u Meksiku.”
Stresla sam se.
“Kad je broj žrtava dosegao razmjere epidemije – ustvari, vaše povijesti pripisuju pad broja stanovnika zarazi – Volturi su se napokon umiješali. Cijela se garda okupila i potražila svakog novorođenog u donjoj polovici sjevernoameričkog kontinenta. Benito se utaborio u Puebli, stvarajući vojsku što je brže mogao ne bi li napao glavni plijen – Ciudad de México. Volturi su počeli s njim, te prešli na ostale.

213. NOVOROĐENI Empty Re: 13. NOVOROĐENI Sat Nov 27, 2010 6:50 am

Alisper 4ever

Alisper 4ever
Moderator
Moderator

Svako koga su našli s novorođenima bio je pogubljen na licu mjesta, a kako su se svi nastojali zaštititi od Benita, u Meksiku neko vrijeme nije bilo ni jednog vampira.
Volturi su gotovo godinu dana čistili kuću. To je bilo još jedno poglavlje naše povijesti koje će se uvijek pamtiti, premda je ostalo malo svjedoka koji bi kazali kako je to izgledalo. Jedanput sam razgovarao s jednim koji je, izdaleka, gledao što se dogodilo kad su posjetili Culiacán.”
Jasper se stresao. Shvatila sam da ga još nisam vidjela uplašenog ili zgroženog. Ovo je bio presedan.
“Bilo je dovoljno da se groznica osvajanja nije proširila s Juga. Ostatak svijeta ostao je pri sebi. Za svoj sadašnji način života moramo biti zahvalni Volturima.
Ali kad su se Volturi vratili u Italiju, preživjeli su brzo posegnuli za vlašću nad Jugom.
Nije prošlo dugo prije nego što su među kovenima opet izbile razmirice. Bilo je puno zle krvi, oprosti na izrazu. Vendete je bilo posvuda. Pojam novorođenih već je bio prisutan, i poneki mu nisu mogli odoljeti. Međutim, na Volture se nije zaboravilo, pa su južni koveni
ovaj put bili oprezniji. Pažljivije su birali novorođene između raspoloživih ljudi, i bolje ih obučavali. Razborito su se služili njima, pa ljudi većinom ništa nisu saznali.
Njihovi tvorci nisu davali Volturima razloga za povratak. Ratovi su se poveli iznova, ali manjih razmjera. S vremena na vrijeme neko bi pretjerao, počela bi nagađanja u ljudskom tisku, a Volturi bi se vratili i počistili grad. Ali pustili su ostalima, opreznijima, da nastave...”
Jasper se zagledao u prazno.
“Tako si se ti promijenio.” Izrekla sam svoje shvaćanje šapatom.
“Da”, složio se. “Dok sam bio čovjek, živio sam u Teksasu, u gradu Houstonu. Bilo mi je gotovo sedamnaest godina kad sam 1861. stupio u vojsku Konfederacije.
Lagao sam pri novačenju, kazavši da mi je dvadeset godina.
Bio sam dovoljno visok da mi povjeruju.
Vojna karijera bila mi je kratkotrajna, ali itekako je obećavala. Ljudima sam uvijek... bio drag, slušali su što imam reći. Moj otac je to nazvao karizmom. Naravno, sada znam da je tu vjerojatno bilo još nečega. Ali, bez obzira na razlog, brzo sam napredovao u službi, preko
starijih, iskusnijih vojnika. Vojska Konfederacije bila je nova i ustrojavala se u hitnji, pa je i to pružalo prilike. U vrijeme prve bitke kod Galvestona – pa, tačnije bi bilo reći čarke, istini za volju – bio sam najmlađi bojnik u Teksasu, čak i ako se moja stvarna dob ne uzme u obzir.
Povjerili su mi dužnost evakuiranja žena i djece iz grada kad su topovnjače Unije stigle do pristaništa. Trebao je dan da se zbjeg pripremi, a onda sam pošao da otpremim prvu kolonu civila u Houston.
Vrlo se jasno sjećam te noći.
U grad smo stigli iza mraka. Zadržao sam se tek da se uvjerim kako je cijela povorka došla na sigurno. Odmah potom uzeo sam svježeg konja i pošao natrag u Galveston.
Nije bilo vremena za odmor.
Samo nešto više od kilometra izvan grada zatekao sam tri žene kako idu pješice. Pretpostavio sam da su se izgubile i smjesta sjahao da im ponudim pomoć. Ali, kad sam im opazio lica pri svjetlosti blijedog Mjeseca, zanijemio sam od šoka. Bile su to nedvojbeno tri najveće ljepotice koje sam u životu vidio.
Koža im je bila tako blijeda; sjećam se da me to silno začudilo.
Čak je i sitna crnokosa djevojka, očito meksičkih crta lica, na mjesečini bila poput porculana. Sve su djelovale mlado, još dovoljno mlado da ih nazovem djevojkama. Znao sam da nisu odlutale iz naše povorke. Tih triju bih se bio jasno sjećao.
‘Zanijemio je’, rekla je najviša ljupkim, tananim glasom – poput zvonaca na vjetru. Imala je svijetlu kosu, a koža joj je bila snježnobijela.
Druga je bila još svjetlije plava, jednako bijele kože, poput krede. Imala je anđeosko lice. Nagnula se prema meni polusklopljenih očiju i duboko udahnula.
‘Mmm’, uzdahnula je. ‘Prekrasno.’
Ona mala, sitna brineta, stavila je ruku toj djevojci na podlakticu i brzo nešto rekla. Glas joj je bio odviše blag i pjevan da bi zvučao oštro, ali činilo se da je takav ton htjela postići.
‘Usredotoči se, Nettie’, rekla joj je.
Uvijek sam dobro uviđao međusobne odnose ljudi, i smjesta mi je bilo jasno da crnka nekako zapovijeda ostalim dvjema. Da su pripadale vojsci, kazao bih da ih nadvisuje činom.
‘Izgleda kako treba – mlad, snažan, časnik...’ Crnka je zastala, a ja sam neuspješno pokušao prozboriti. ‘A tu ima još nečega... osjećate li to?’, upitala je druge dvije.
‘On je... neodoljiv.’
‘O, da’, brzo se složila Nettie i opet se nagnula prema meni.
‘Polako’, upozorila ju je crnka. ‘Željela bih ovoga zadržati.’
Nettie se namrštila; imao sam dojam da je to jedi.
‘Bolje ti to obavi, Maria’, javila se viša plavuša. ‘Ako ti je bitan. Ja ih dvostruko češće ubijem nego što ih uspijem zadržati.’
‘Da, ja ću to obaviti’, složila se Maria. ‘Ovaj mi se doista sviđa. Odvedi Nettie, molim te. Ne bih htjela da moram čuvati leđa dok se nastojim usredotočiti.’
Kosa mi se ježila na zatiljku, premda nisam shvaćao smisao bilo čega što ta prekrasna stvorenja govore. Nagoni su mi govorili da sam u opasnosti, da je anđeo ozbiljno mislio kad je spomenuo ubijanje, ali razum mi je nadvladao nagone. Nisam bio odgojen tako da se bojim žena, već da ih štitim.

313. NOVOROĐENI Empty Re: 13. NOVOROĐENI Sun Nov 28, 2010 5:58 am

Alisper 4ever

Alisper 4ever
Moderator
Moderator

‘Hajdemo u lov’, stidljivo se složila Nettie i uhvatila visoku djevojku za ruku. Okrenule su se na peti – kako su samo elegantne bile! – i jurnule prema gradu. Od brzine mi se učinilo kao da su poletjele – bijele oprave zavijorile su se za njima poput krila. Zaprepašteno sam trepnuo, a onda ih više nije bilo.
Okrenuo sam se i zagledao u Mariju, koja me radoznalo promatrala.
Nikad u životu nisam bio praznovjeran. Sve do te sekunde nikad nisam vjerovao u duhove ili bilo kakvu sličnu besmislicu. Odjednom više nisam bio siguran u to.
‘Kako se zoveš, vojniče?’, upitala me Maria.
‘Bojnik Jasper Whitlock, gospođo’, promucao sam, ne mogavši da budem nepristojan prema ženskoj osobi, sve ako ona i jest duh.
‘Istinski se nadam da ćeš preživjeti, Jaspere”, rekla je blagim glasom. ‘Imam dobar predosjećaj o tebi.’
Prišla mi je korak bliže i nakrivila glavu kao da će me poljubiti. Stajao sam skamenjen na mjestu, premda su mi nagoni vikali u uho da bježim koliko me noge nose.”
Jasper je zastao, zamišljena lica. “Nekoliko dana poslije toga”, napokon je rekao, a ja nisam bila sigurna je li izostavio dio priče iz obzira prema meni, ili u odgovor na napetost koju sam čak i ja osjećala kako zrači iz
Edwarda, “upoznao sam se sa svojim novim životom. Zvale su se Maria, Nettie i Lucy. Nisu bile dugo zajedno – Maria je okupila druge dvije – sve su tri preživjele nedavno izgubljene bitke. Uortačile su se iz interesa. Maria se htjela osvetiti i povratiti svoje teritorije. Ostale su žarko željele povećati svoje... pašnjake, da tako kažem. Sastavljale su vojsku, i tom su poslu pristupale opreznije nego što je bilo uobičajeno, na Marijin prijedlog.
Htjela je nadmoćnu vojsku, pa je tražila specifične ljude koji obećavaju. Zatim nam je pružila mnogo više pažnje, više obuke nego što se ikom drugom dotada dalo. Naučila nas je kako da se borimo, i naučila nas je kako da ljudima budemo nevidljivi. Kad bismo nešto
izveli kako treba, bivali smo nagrađivani...”
Zastao je, ponovno izostavljajući dijelove.
“Samo, žurilo joj se. Maria je znala da premoćna snaga novorođenoga počinje kopniti nakon otprilike godinu dana, pa je željela prijeći na djelo dok smo još uvijek
snažni. Bilo nas je šest kad sam se priključio Marijinoj bandi.
U roku od dva tjedna pridružila su nam se još dvojica.
Svi smo bili muški – Maria je željela vojnike – pa nas je bilo donekle teže sprečavati da se međusobno ne potučemo. Prve sam bitke vodio protiv svojih novih suboraca. Bio sam brži od ostalih, bolji u borbi. Maria je bila zadovoljna mnome, premda joj nije bilo drago što stalno mora nadomještati one koje sam uništavao. Često me nagrađivala, što me dodatno jačalo.
Maria je znala dobro prosuditi karakter. Odlučila je postaviti me za zapovjednika ostalima – kao da me unapređuje.
To je posve odgovaralo mojoj prirodi. Žrtve su se drastično smanjile, a naši su se redovi uvećali i zadržali na dvadesetak članova.
To je bio pozamašan broj za ta oprezna vremena.
Moja, tad još neodređena sposobnost kontroliranja emocionalne atmosfere oko sebe bila je od presudnog značaja. Ubrzo smo počeli surađivati onako kako novorođeni vampiri nikad prije nisu. Čak su i Maria, Nettie i Lucy uspijevale lakše zajednički djelovati.
Maria mi je postala vrlo privržena – počela je ovisiti o meni. A ja sam, na neki način, obožavao tlo pod njezinim nogama. Pojma nisam imao da je bilo kakav drugačiji život moguć. Maria nam je rekla da stvari tako stoje, a mi smo joj vjerovali.
Zamolila me da joj kažem kad subraća i ja budemo bili spremni za borbu, a ja sam joj se žarko želio dokazati.
Na koncu sam okupio vojsku od dvadeset tri člana – dvadeset tri nevjerojatno snažna nova vampira, organiziranija i vještija od bilo kojih prije njih. Maria je bila izvan sebe od sreće.
Odšuljali smo se dolje prema Monterreyu, njezinom bivšem domu, gdje nas je poslala na svoje neprijatelje.
U to su vrijeme imali samo devet novorođenih, uz par starijih vampira koji ih je kontrolirao. Porazili smo ih lakše nego što je Maria mogla vjerovati, pritom izgubivši samo četvoricu. To je bila dotad nečuvena pobjeda.
A bili smo i dobro obučeni. Sve smo to izveli ne privukavši pažnju. U gradu se promijenila vlast a da nijedan čovjek nije toga bio svjestan.
Maria je od uspjeha postala pohlepna. Nije prošlo dugo prije nego što su joj drugi gradovi zapali za oko.
Te prve godine proširila je vlast na najveći dio Teksasa i sjevernog Meksika. Zatim su s Juga stigli drugi ne bi li je svrgnuli.”
Prešao je s dva prsta preko jedva vidljive mreže ožiljaka na svojoj nadlaktici.
“Borbe su bile žestoke. Mnogi su se počeli zabrinjavati da će se Volturi vratiti. Od prvotne dvadeset trojice ja sam jedini preživio prvih osamnaest mjeseci. I dobivali
smo i gubili. Nettie i Lucy naposljetku su se okrenule protiv Marije – ali u toj smo bici odnijeli prevagu.
Maria i ja uspjeli smo zadržati Monterrey. Situacija se malo smirila, premda se ratovanje nastavilo. Želja za osvajanjem jenjavala je; sada se mahom radilo o osveti i zavadi. Toliko ih je izgubilo svoje partnere, a takvo što naš soj ne oprašta...
Maria i ja uvijek smo držali desetak novorođenih u pripravnosti. Malo su nam značili – bili su pijuni, potrošna roba. Kad bi prestali biti korisni, rješavali bismo ih se, nego što. Život mi je nastavio teći istim nasilnim tokom, a godine su prolazile. Svega mi je bilo dosta već duže vrijeme prije prve promjene...
Mnogo desetljeća nakon toga sklopio sam prijateljstvo s novorođenim koji nam je nastavio biti od koristi i neočekivano preživio prve tri godine. Zvao se Peter.
Peter mi je bio drag; bio je... uljuđen – valjda je to prava riječ. Nije uživao u borbi, premda je bio dobar borac.
Bilo mu je povjereno bavljenje novorođenima – posao dadilje, moglo bi se reći. Cjelodnevni posao.
A onda je opet došlo vrijeme za čišćenje. Novorođeni su starili i gubili snagu; bilo je vrijeme da ih se zamijeni.
Peter mi je trebao pomoći da ih se riješim. Odvodili smo ih u stranu pojedinačno, shvaćaš, jednog po jednog...
Takvim noćima nikad nije bilo kraja. Tom prilikom pokušao me uvjeriti da nekolicina njih obećava, ali Maria je naložila da ih se riješimo svih skupa. Odbio sam ga.
Bili smo otprilike na pola posla, a ja sam osjećao da to Peteru teško pada. Pokušavao sam odlučiti bi li mi bilo bolje da ga pošaljem natrag i sâm dovršim posao kad sam pozvao sljedeću žrtvu. Na moje iznenađenje, odjednom se razbjesnio, strahovito razljutio. Spremio
sam se za ono što takav izljev bijesa obećava – bio je dobar borac, ali nikad mi nije bio ravan.

413. NOVOROĐENI Empty Re: 13. NOVOROĐENI Sun Nov 28, 2010 5:59 am

Alisper 4ever

Alisper 4ever
Moderator
Moderator

Novorođeni kojeg sam bio pozvao bio je žensko, tek nešto starije od godinu dana. Zvala se Charlotte. Osjećaji su mu se promijenili kad je izašla na vidjelo; to ga je odalo. Viknuo joj je da bježi i klisnuo za njom. Mogao sam jurnuti za njima, ali nisam. Bilo mi je... odbojno uništiti ga.
Maria se zbog toga naljutila na mene...
Nakon pet godina, Peter se krišom vratio po mene.
Izabrao je dobar dan da dođe.
Mariju je zbunjivalo moje stalno pogoršanje raspoloženja.
Sama ni na trenutak nije osjetila depresiju, pa sam se pitao zašto sam ja drugačiji. Počeo sam opažati promjenu njezinih emocija kad bi se našla uz mene – katkad je tu bilo straha... i pakosti – istih osjećaja koji su me na vrijeme upozorili kad su Nettie i Lucy napale.
Spremao sam se na uništenje jedine saveznice, srži mog postojanja, kad se Peter vratio.
Peter mi je rekao kakav mu je novi život uz Charlotte, opisao mogućnosti o kakvima nikad nisam ni sanjao. U pet godina nijedanput nisu stupili u borbu, premda su na sjeveru susreli mnoge druge. Druge, koji su mogli ostvariti suživot bez neprestanog ratovanja.
Jednim me razgovorom pridobio. Bio sam spreman otići, a i donekle mi je laknulo što neću morati ubiti Mariju. Bio sam joj sudrug isto onoliko godina koliko su Carlisle i Edward proveli zajedno, no spona koja nas je vezivala nije bila ni izbliza tako jaka. Kad živiš za borbu, za krv, veze koje uspostavljaš nestalne su i lako pucaju.
Napustio sam je a da se nisam ni osvrnuo.
Nekoliko godina putovao sam s Peterom i Charlotte, stječući pojam o ovom novom, mirnijem svijetu. Ali depresija nije minula. Nisam shvaćao što je to sa mnom sve
dok Peter nije primijetio da mi se stanje uvijek pogoršava nakon lova.
Stao sam razmišljati o tome. U svim tim godinama klanja i krvožednosti gotovo sam izgubio svu svoju ljudskost.
Nesumnjivo sam bio prava mora, neman najužasnije vrste. No svaki put kad bih našao novu ljudsku žrtvu, nejasno bi me žacnulo prisjećanje na taj drugi život. Kad bih gledao kako im se oči šire u divljenju mojoj ljepoti, u glavi bih vidio Mariju i ostale, vidio kako su one izgledale meni te zadnje noći u kojoj sam bio Jasper Whitlock.
Meni je to bilo snažnije – to posuđeno sjećanje – nego bilo kome drugome, jer sam osjećao sve što moj plijen osjeća. I živio njihove osjećaje dok sam ih ubijao.
Iz iskustva znaš kako mogu upravljati emocijama oko sebe, Bella, ali pitam se shvaćaš li kako osjećaji prisutnih utječu na mene. Svakoga dana živim u ozračju emocija.
Prvih sto godina svojega života živio sam u svijetu krvožedne osvete. Mržnja me neprestano pratila. Bilo mi je donekle lakše nakon odlaska od Marije, ali još uvijek
sam morao osjećati užas i strah svojeg plijena.
Polako mi je to postajalo preteško.
Depresija mi se pogoršala, pa sam se udaljio od Petera i Charlotte. Čak i onako civilizirani, svejedno nisu osjećali istu odbojnost koja je mene sve jače snalazila.
Željeli su samo biti što dalje od borbe. Ja sam pak bio tako umoran od ubijanja – ubijanja bilo koga, čak i najobičnijih ljudi.
A ipak sam morao ubijati. Koji sam izbor imao? Nastojao sam ubijati rjeđe, ali žeđ bi postala prejaka i popustio bih. Nakon stoljeća izravne naslade, samokontrola mi je bila... izazov. Još mi ne ide najbolje.”
Jasper se posve uživio u priču, kao i ja. Iznenadilo me kad mu se tmuran izraz raširio u smiren osmijeh.
“Bio sam u Philadelphiji. Bješnjela je oluja, pa sam bio vani tijekom dana – što mi još nije bilo posve ugodno. Znao sam da ću privući pažnju budem li stajao na kiši, pa sam svratio u poluprazan restoran. Oči su mi bile dovoljno tamne da ih niko ne primijeti, premda je to značilo da sam žedan, a to me pomalo zabrinjavalo.
Ona je bila tamo – naravno, očekivala me.” Kratko se zahihotao. “Skočila je s visoke barske stolice za šankom čim sam ušao i krenula ravno prema meni. To me zgranulo. Nisam bio siguran kani li me napasti. Iskustvo mi je nudilo jedino takvo tumačenje njezina
ponašanja. Ali smiješila se. A iz nje su zračili osjećaji kakve nikad dotad nisam osjetio.
‘Natjerao si me da te dugo čekam’, rekla je.”
Nisam shvatila da nam je Alice opet prišla i stala iza mene.
“A ti si naklonio glavu, kao pravi južnjački gospodin, i rekao: ‘Ispričavam se, gospođice.’” Alice se nasmijala, sjetivši se toga.
Jasper joj se osmjehnuo. “Ispružila si ruku, a ja sam je primio ni ne zastavši da pokušam shvatiti što to radim. Prvi put u gotovo stotinu godina osjetio sam nadu.”
Jasper je s tim riječima uhvatio Alice za ruku.
Alice se široko osmjehnula. “Samo sam osjetila olakšanje. Već sam mislila da se uopće nećeš pojaviti.”
Dugo su se samo smješkali jedno drugome, a onda me Jasper opet pogledao, zadržavši taj blagi izraz.
“Alice mi je ispričala sve što je vidjela o Carlisleu i njegovoj obitelji. Jedva da sam mogao vjerovati da je takvo postojanje moguće. Ali Alice mi je ulila nadu. I tako smo ih otišli pronaći.”
“A i utjerali ste im strah u kosti”, rekao je Edward, zakolutavši očima prema Jasperu prije nego što će mi se obratiti s objašnjenjem. “Emmett i ja bili smo otišli u lov. Pojavi se Jasper, prekriven ožiljcima iz borbe, i dovuče ovu malu čudakinju” – tu je zafrkantski bubnuo Alice pod rebra – “koja ih sve pozdravi imenom, zna sve o njima, i pita u koju se sobu može useliti.”
Alice i Jasper uglas su se nasmijali, u harmoniji soprana i basa.
“Kad sam se vratio kući, sve su mi stvari bile u garaži”, nastavio je Edward.
Alice je slegnula ramenima. “Kad je tvoja soba imala najbolji pogled.”
Sada su se svi zajedno nasmijali.
“Lijepa priča”, rekla sam.
Tri para očiju upitala su se jesam li uračunljiva.
“Mislila sam na ovo na kraju”, pokušala sam se obraniti.
“Na sretan svršetak s Alice.”
“Alice je sve potpuno promijenila”, složio se Jasper.
“Ova mi sredina prija.”
Ali predah od uzrujavanja nije mogao trajati.
“Vojska”, prošaptala je Alice. “Zašto mi to nisi rekao?”
Ostali su ponovno počeli pozorno slušati, pogleda uprtog u Jasperovo lice.
“Mislio sam da sigurno netačno tumačim znakove.
Jer, gdje je motiv? Zašto bi neko stvorio vojsku u Seattleu?
Tamo nema povijesti, nema vendete. A ni sa stanovišta osvajanja nema smisla; niko ne polaže pravo na taj teritorij. Nomadi prolaze, ali niko se neće boriti za njega. Niko ga neće braniti.
Ali vidio sam to i prije, i nema drugog objašnjenja. U Seattleu postoji vojska novorođenih vampira. Manje ih je od dvadeset, sudim. Nevolja je u tome što su potpuno neobučeni. Ko god da ih je stvorio, samo ih je pustio da divljaju. Situacija će se samo dalje pogoršati, i neće proći dugo prije nego što se Volturi umiješaju. Zapravo, iznenađuje me što su dopustili da to toliko potraje.”

513. NOVOROĐENI Empty Re: 13. NOVOROĐENI Sun Nov 28, 2010 5:59 am

Alisper 4ever

Alisper 4ever
Moderator
Moderator

“Što mi tu možemo?”, upitao ga je Carlisle.
“Ako želimo izbjeći da se Volturi umiješaju, morat ćemo uništiti novorođene, i to vrlo brzo.” Jasperu je lice postalo tvrdo. Sad kad sam znala njegovu priču, mogla sam pretpostaviti koliko ga takva procjena pogađa.
“Mogu vam pokazati kako. U gradu neće biti lako. Mladi ne haju za tajnovitost, ali mi ćemo morati. To će nas sputati, u odnosu na njih. Možda ih nekako možemo izmamiti.”
“Možda nećemo morati.” Edward je zvučao sumorno.
“Je li ikom drugom palo na pamet da jedina moguća prijetnja u ovom kraju koja bi mogla tražiti stvaranje vojske jesmo... mi?”
Jasper je stisnuo oči; Carlisleove su se razrogačile u šoku.
“Tanyjina obitelj također je blizu”, polako je rekla Esme, ne želeći prihvatiti Edwardove riječi.
“Novorođeni ne haraju Anchorageom, Esme. Mislim da moramo uvažiti mogućnost da smo mi mete.”
“Ne idu oni na nas”, ustrajala je Alice, a onda zastala.
“Ili... ne znaju da će ići. Zasad.”
“Što je bilo?”, upitao ju je Edward radoznalo i napeto.
“Čega si se to sjetila?”
“Treptaji”, rekla je Alice. “Ne dobivam jasnu sliku kad pokušam vidjeti što se zbiva, ništa konkretno. Ali dolaze mi ti čudni bljeskovi. Nisu dovoljni da shvatim o čemu je riječ. Kao da se neko predomišlja, prelazi iz jednog smjera djelovanja na drugi tako brzo da ga ne stižem dobro sagledati...”
“Neodlučnost?”, upitao ju je Jasper u nevjerici.
“Ne znam...”
“Nije neodlučnost”, zarežao je Edward. “Znanje. Taj neko zna da nećeš ništa vidjeti dok se odluka ne donese. Taj se namjerno krije od nas. Poigrava se manjkavostima tvojeg viđenja.”
“Ko bi to mogao znati?”, prošaptala je Alice.
Edwardove oči postale su tvrde kao led. “Aro te poznaje jednako dobro kao i ti sebe samu.”
“Ali vidjela bih ih, da su odlučili doći...”
“Osim ako ne žele zaprljati ruke.”
“Usluga”, predložila je Rosalie, oglasivši se prvi put.
“Neko s Juga... neko ko je već imao problema s pravilima.
Neko ko je trebao biti uništen dobit će drugu priliku – pod uvjetom da se pobrine za ovaj sitni problem... To bi objasnilo tromu reakciju Voltura.”
“Zašto?”, upitao je Carlisle, i dalje zgranut. “Nema razloga da Volturi – ”
“Bilo je to tamo”, tiho se usprotivio Edward. “Iznenađuje me da je tako brzo došlo do toga, jer druge su misli bile snažnije. Aro je u svojoj glavi vidio mene s jedne svoje strane, Alice s druge. Sadašnjost i budućnost, praktički apsolutno znanje. Opila ga je moć tog pojma.
Mislio sam da će mu trebati mnogo dulje da se odrekne te namjere – toliko mu je bilo stalo. Ali tu je bila i pomisao na tebe, Carlisle, na našu obitelj koja se širi i jača.
Zavist i strah: zato što ti imaš... ne više od njega, ali, svejedno, ono što on želi. Nastojao je ne misliti o tome, ali nije to mogao posve prikriti. Bilo je tamo pomisli na sasijecanje konkurencije u korijenu; uz njihov, naš koven je najveći koji su ikada pronašli...”
Užasnuto sam ga gledala. Nikad mi to nije rekao, ali slutila sam i zašto. Arov mi se san ukazao pred očima: Edward i Alice u crnim, dugim ogrtačima klize uz bok Aru, hladnih i krvavocrvenih očiju...
Carlisle me prenuo iz more na javi. “Previše im je stalo do svoje misije. Nikada ne bi sami prekršili pravila. To se protivi svemu za što se odvajkada zalažu.”
“Poslije će počistiti za sobom. Dvostruko izdajstvo”, rekao je Edward mračno. “Kao da ništa nije bilo.”
Jasper se prignuo, odmahujući glavom. “Ne, Carlisle ima pravo. Volturi ne krše pravila. Uostalom, ovo je odviše aljkavo za njih. Ova... osoba, ova prijetnja – pojma nema što zapravo radi. Zakleo bih se da je riječ o početniku. Ne mogu vjerovati da Volturi s tim imaju veze. Ali imat će.”
Svi su se samo gledali, ukočeni od neizvjesnosti.
“Pa idemo onda”, gotovo je urliknuo Emmett. “Što se čeka?”
Carlisle i Edward izmijenili su dug pogled. Edward je kratko kimnuo glavom.
“Morat ćeš nas naučiti, Jaspere”, napokon je rekao Carlisle. “Kako ih se uništava.” Carlisle je stiskao čeljust, ali vidjela sam mu bol u očima dok je to govorio. Niko nije mrzio nasilje više od Carlislea.
Nešto me mučilo, a nisam tačno znala što. Bila sam ošamućena, užasnuta, u smrtnom strahu. A ipak, uza sve to, osjećala sam da mi promiče nešto bitno. Nešto što bi kaosu dalo smisla. Što bi ga objasnilo.
“Trebat će nam pomoć”, rekao je Jasper. “Možda bi
Tanyjina obitelj pristala...? Još pet zrelih vampira itekako bi dobro došlo. A Kate i Eleazar pružili bi nam posebnu prednost. Uz njih bi bilo gotovo lako.”
“Pitat ćemo ih”, odgovorio je Carlisle.
Jasper mu je pružio mobitel. “Morat ćemo požuriti.”
Nikad dosad nisam vidjela takav potres u Carlisleovu prirođenom miru. Uzeo je telefon i polako prišao prozoru. Nazvao je broj, prislonio mobitel uz uho i stavio drugu ruku na staklo.
Zagledao se u maglovito jutro izmučenim, neodlučnim očima.
Edward me odveo za ruku na bijeli dvosjed. Sjela sam uz njega, gledajući ga dok je gledao Carlislea.
Carlisle je govorio tiho i brzo, jedva čujno. Pozdravio je Tanyju, a onda joj prepričao situaciju prebrzo za moje uši, premda sam shvatila da vampiri s Aljaske imaju izvjesnog
pojma o zbivanjima u Seattleu.
Zatim se nešto promijenilo u Carlisleovu glasu.
“O”, rekao je oštrijim tonom, iznenađen. “Nismo znali... da Irina tako na to gleda.”
Edward je prostenjao kraj mene i zažmirio. “Kvragu. Proklet bio Laurent na dno pakla, gdje i pripada.”
“Laurent?”, šapnula sam, problijedivši, ali Edward mi nije odgovorio, usredotočen na Carlisleove misli.
Moj kratki susret s Laurentom početkom ovog proljeća nije mi izblijedio, niti se zamutio u sjećanju. Još sam pamtila svaku riječ koju je rekao prije nego što su se umiješali Jacob i njegov čopor.
Zapravo, došao sam ovamo da njoj učinim uslugu... Victoria. Laurent je bio njezin prvi manevar – poslala ga je u promatranje, da vidi koliko bi moglo biti teško doprijeti do mene. Nije preživio susret s vukovima da joj to osobno dojavi.
Premda je nakon Jamesove smrti održao vezu s Victorijom, uspostavio je i nove veze i odnose. Otišao je na Aljasku i živio s Tanyjinom obitelji – Tanyje, riđe plavuše – najbližim prijateljima Cullenovih u svijetu vampira, praktički daljim rođacima. Laurent je prije smrti proveo s njima gotovo godinu dana.
Carlisle je još govorio, no ne baš molećivim tonom.
Uvjeravao ju je, ali oštro. Zatim je oštrina naglo nadvladala uvjeravanje.
“To ne dolazi u obzir”, kazao je Carlisle strogo. “Imamo primirje. Oni ga nisu prekršili, pa nećemo ni mi.
Žao mi je što to čujem... Naravno. Morat ćemo jednostavno sami dati sve od sebe.”
Carlisle je zaklopio mobitel ne čekajući odgovor. Nastavio je zuriti u maglu.
“U čemu je problem?”, upitao je Emmett Edwarda ispod glasa.
“Irina je bila vezanija uz našeg prijatelja Laurenta nego što smo znali. Kivna je na vukove zato što su ga uništili da spase Bellu. Ona želi – ” Zastao je, pogledavši u mene.
“Nastavi”, rekla sam što sam smirenije mogla.
Stisnuo je oči. “Želi osvetu. Želi uništiti čopor. Pružit će nam pomoć ako im to dopustimo.”
“Ne!”, zgrozila sam se.
“Ne brini”, rekao mi je hladno. “Carlisle nikad ne bi na to pristao.” Malo je oklijevao, te uzdahnuo. “Kao ni ja. Laurent je to zaslužio” – tu je gotovo zarežao – “a ja se vukovima još nisam odužio za to.”
“Ovo nije dobro”, rekao je Jasper. “Previše smo izjednačeni.
Imali bismo prevagu u vještini, ali ne i u brojnosti.
Pobijedili bismo, ali po kojoj cijeni?” Napetim je očima načas pogledao Alice u lice.
Došlo mi je da glasno vrisnem kad sam shvatila što je Jasper htio reći.
Pobijedili bismo, ali ujedno bismo i izgubili. Neki ne bi preživjeli.
Osvrnula sam se po prostoriji, gledajući njihova lica – Jaspera, Alice, Emmetta, Rose, Esme, Carlislea... Edwarda – lica moje obitelji.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum